Aktivitetskalender

Tappernøje Dagskole er et privat socialpædagogisk skole- og behandlingstilbud til normaltbegavede udsatte børn og unge, der har brug for et alternativ til folkeskolen.

Oktober

Dato 3-5 – Tid: 07.00 – hjemkomst kl. 21.00
Aktivitet: Overbygningen til Berlin

Dato: 4-5 – Tid: 09.00 – 15.00
Aktivitet: Mellemtrinnet hiking på Møn, overnatning i shelter og “go high”

Dato: 5 – Tid: 08.00
Aktivitet: Indskolingen til Møns klint

Dato: 6 – Tid: 08:00
Aktivitet: Indskolingen til Den blå planet

Dato: Uge 41 – Tid: 8.15 – 13.45
Aktivitet: Brobygning for 9. klasserne

Dato: 11 – Tid: 15:45 – 17:00
Aktivitet: Møde med daglige samarbejdspartnere (hjemmene)

Dato: 13 – Tid: 09:00 – 13:00
Aktivitet: Skolernes motionsdag

Uge 42:
Aktivitet: Efterårsferie

Dato: 19 – Tid: 08:15
Aktivitet: Louise fødselsdag

Dato: 21 – Tid: 10.00
Aktivitet: Glenn fødselsdag

Dato: 22 – Tid: 08:15
Aktivitet: Søren fødselsdag

Dato: 28 – Tid: Hele dagen
Aktivitet: Pædagogisk lukkedag – kursus for personalegruppen

Dato: Uge 43 – Tid: 08.15-13.45
Aktivitet: Brobygning for 10. klasserne

November

Dato: Uge 44 – Tid: 08.15-13.45
Aktivitet: Brobygning for 10. klasserne

Dato: Uge 45 – Tid: 08:00 – 13:00
Aktivitet: Terminsprøver for 8. + 9. + 10. klasser. Emnedage for mellemtrin og indskoling

Dato: 17 – Tid: 09:00
Aktivitet: Tobias B fødselsdag

Dato: 20 – Tid: 08:15
Aktivitet: Barbara fødselsdag

Dato: 30 – Tid: 10.00
Aktivitet: Lars fødselsdag

December

Dato: 5 – Tid: 09:00
Aktivitet: Helene fødselsdag

Dato: 15 – Tid: 15:00-17:00
Aktivitet: Julefest for familier og samarbejdspartnere. Eleverne møder kl. 11:00 – 17:00

Dato: 20 – Tid: 09:00-13:00
Aktivitet: Sidste skoledag, julebanko og julefrokost

Dato: 22 – Tid: 08:15
Aktivitet: Elias fødselsdag

Januar

Dato: 17 – Tid: 08:15
Aktivitet: Anthon og Helena fødselsdag

Dato: 19 – Tid: 10.00
Aktivitet: Joyline fødselsdag

Dato: 22
Aktivitet: Pædagogisk lukkedag

Dato: Uge 4
Aktivitet: Diagnosticerende tests

Dato: 28 – Tid: 08:15
Aktivitet: Finn fødselsdag

Dato: Uge 5 – Tid: 08:15 – 15:00
Aktivitet: Obligatorisk projektuge for 8. + 9. + 10. klasser

Februar

Dato: 5 – Tid: 08:15
Aktivitet: Naja fødselsdag og projektfremlæggelse

Dato: 6 – Tid: Uge 6
Aktivitet: Emneuge 6

Dato: 8 – Tid: 08:15
Aktivitet: Melanie fødselsdag

Dato: 9 – Tid: 09:00 – 13:00
Aktivitet: Fastelavn

Dato: 10 – Tid: 08:15
Aktivitet: Victoria fødselsdag

Uge 7: Vinterferie

Dato: 24 – Tid: 08.15
Aktivitet: Michelle fødselsdag

Marts

Dato: 8 – Tid: 09.00-15.00
Aktivitet: Revisitering af elever

Dato: 12 – Tid: 10:00
Aktivitet: Carsten fødselsdag

Dato: Uge 11 – Tid: 08:15
Aktivitet: Evt. nationale tests

Dato: 23 – Tid: 09:00 – 13:00
Aktivitet: Påskeferie

April

Dato: 27 – Tid: Hele dagen
Aktivitet: Bededag – fri

Maj

Dato: 10-11 – Tid: 10:00
Aktivitet: Kristi Himmelfartsdag – fri begge dage

Dato: 21 – Tid: Hele dagen
Aktivitet: 2. Pinsedag

Juni

Dato: 11 – Tid: 09:00
Aktivitet: Sara fødselsdag

Dato: 22 – Tid: 17:00-20:00
Aktivitet: Sommerfest

Dato: 25 – Tid: 08:15
Aktivitet: Niller fødselsdag

Dato: 27 – Tid: 08:15-9:30
Aktivitet: Dimission med morgenmad og taler

Dato: 28 – Tid: 09-16
Aktivitet: Årets tur til BonBonland

Dato: 29 – Tid: 09:00-13:00
Aktivitet: Sidste skoledag

Juli

Dato: 15 – Tid: 10:00
Aktivitet: Aleksei fødselsdag

Dato: 19 – Tid: 09:00
Aktivitet: Benjamin fødselsdag